SPOR YAPARKEN NEDEN BİR AĞIZ KORUYUCUSU KULLANMALISINIZ?

 

 • Her gün milyonlarca insan, sevdikleri sporu yapmak, egzersiz yapmak ve takım sporlarının getirdiği heyecan ve dostluk ortamından keyif almak için sahaya veya buz pistine çıkıyor. Ancak temas sporlarından kaynaklanan travma ve diğer ağız içi yaralanmaları sonucunda birçok sporcu dişini kaybedebilir veya diğer dişsel sorunlarla karşılaşabilir. Bu durum diş kaybı, çene yaralanmaları ve yumuşak dokulara zarar vermenin ötesine geçebilir; boyun ve beyindeki travmatik yaralanmaların yanı sıra sizi kalıcı olarak saha dışında bırakabilir.

  Profesyonel bir sporcu, hafta sonu savaşçısı veya aradaki bir yerde olsanız da,  Ortodonti uzmanı Funda Sarıkaya’dan   alacağınız özel ağız koruyucu, dişlerinizi, yumuşak dokularınızı ve genel ağız sağlığınızı koruyabilir.

  Ağız Koruyucusu Nedir?

  Spor yaparken bir ağızlık kullanmak, çoğu sporla ilişkilendirilen yaralanmaları önleyebilir. Bir ağız koruyucusu, spor sırasında meydana gelen kazaların etkisini azaltmak için sporcuların dişlerinin üzerine takabileceği bir diş hekimi cihazıdır. Ağız koruyucusu, çene üzerine gelen etki darbelerine karşı dişlerinizi ve başınızı korur; bu darbeler, beyin sarsıntısı veya bilinç kaybına yol açabilir.

  Eğer siz veya çocuğunuz futbol, buz hokeyi, ​​futbol, ​​hentbol, ​​boks, basketbol, raketbol, ragbi, jimnastik, kayak, güreş veya voleybol gibi yüksek etkili sporlarla uğraşıyorsanız, özel yapılmış bir ağızlık kullanmanızı öneririz.

  Ankara Çankaya Oran bölgesinde bulunan kliniğimizde ortodonti uzmanımız, size özel bir ağız koruyucusu oluşturarak dişlerinizi koruyabilir. Hazır stok ağız koruyucuları ve kaynatma-ısırma yöntemiyle şekillendirilen ağız koruyucuları piyasada bulunsa da, ortodontistler sporcular için özel yapılmış bir ağız koruyucusu yatırımını önerir. Daha pahalı olsalar da, yüksek etkili sporlarla uğraşan sporcular için en etkili seçenek oldukları kanıtlanmıştır.

  Ortodontistlerimiz dijital diş ve ağız içi taramalarımızı alarak kişiselleştirilmiş ağız koruyucunuzu oluşturur. Diş teli için özel bir ağız koruyucusu olmasa da, ortodontistiniz ağız koruyucunuzu, rahatça diş tellerinizin üzerine oturacak şekilde tasarlayabilir, böylece spor yaparken güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

  Unutmayın, çocuklar büyüdükçe, maksimum korumayı sağlamak için ağız koruyucularını değiştirmeleri gerekecektir. Zamanla cihazlar zayıflar veya aşınır, bu da korumayı tehlikeye atabilir.

  Neden Özel Yapım Spor Ağız Koruyucusu Kullanmalısınız?

  Spor yaparken ağzınızı korumak, bir kask veya kaval kemiği gibi diğer güvenlik ekipmanları kadar önemlidir, çünkü bunlar temas sonucu sıkça yaralanan vücudun diğer bölgelerini korur.

  İşte özel yapım bir spor ağız koruyucusu düşünmeniz için bazı nedenler:

  1. Dişlerinizi çatlaklara, kırıklara ve kırılmalara karşı korur. Dişler, ortodontik tedavi sırasında biraz daha gevşektir ve bu nedenle darbelerle daha kolay zarar görebilir. Dişleriniz bir darbe aldığında, çatlaklar, kırıklar ve kırılmalar en yaygın diş yaralanmalarındandır. Ağız koruyucusu, ağzınıza darbe alırsanız dişlerinizin zarar görmesini önleyebilir.
  2. Ağız içi yumuşak dokularınızı korur. Bir ağız koruyucusu kullanmak, spor yaparken ağzınıza darbe alırsanız dilinizi, yanaklarınızı, diş etlerinizi ve dudaklarınızı ısırmanızı engeller. Diş tellerinden kaynaklanan kesikler de önlenebilir.
  3. Diğer vücut bölgelerinde ciddi yaralanmaları önler. Ağız koruyucuları, dişlerinizi, yumuşak dokularınızı ve diğer alanları korurken, bir çarpışma sırasında oluşabilecek çenenize gelebilecek darbeleri emebilir. Bu, kırık çene, boyun yaralanmaları, beyin sarsıntısı ve hatta beyin kanamasını önleyebilir.
  4. Diş tellerinizi korur. Ortodontik tedavi, önemli zaman ve çaba gerektirir ve diş tellerinizi korumak önemlidir. Ağız koruyucu, aynı zamanda korumasız bir ağzın içinde diş tellerinin diş etlerine veya diğer yumuşak dokulara zarar vermesine yol açabilecek yaralanmaları da önleyebilir.
  5. Ağız ve ortodontik tedaviniz için yaptığınız yatırımı korur. Ortodontik tedavi için zaman ve çaba harcamanızın yanı sıra, diş teli takma konusunda önemli bir mali yatırım yapmış olabilirsiniz. Ancak uygun şekilde oturan bir özel yapım ağız koruyucusu takmazsanız, ağzınıza darbe alarak diş tellerinize zarar verebilir ve yanak, diş eti, dudak ve dilinizde derin kesiklere neden olabilirsiniz.

  Bir yaralanma sadece ağız ve genel sağlığınızı etkilemekle kalmaz, aynı zamanda ortodontik tedavinizde de bir gerilemeye neden olabilir, acil tedavi gerektirebilir ve diş tellerinizin daha uzun süre takılmasına yol açabilir. Bir ağız koruyucusu takmak, size bir yaralanmadan iyileşmek için karmaşık ve pahalı tedavilere ihtiyaç duymayı önleyebilir, binlerce dolar tasarruf etmenizi sağlayabilir.

  Özel Spor Ağız Koruyucuları

  Ortodontik tedaviniz sürecinde sizi yönlendirirken, ortodontistlerimiz spor oynarken dişlerinizi muhtemel yaralanmalardan koruyacak ve yüz kırıkları riskinizi azaltacak özel yapılmış bir ağız koruyucusu takabilirler.

  Eğer spor yapıyorsanız ve özel yapım bir spor ağız koruyucusu takmak istiyorsanız, Ankara Çankaya bölgesinde bulunan Funda Sarıkaya Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği olarak herhangi bir sorunuz için yardımcı olmak için hazırız.

  Siz veya hayatınızda sporla uğraşan kişi özel yapım bir spor ağız koruyucusu almayı düşünüyor musunuz? Ortodonti uzmanı Funda Sarıkaya’dan bir randevu ayarlayın. Sizin sorularınız ve endişelerinizle ilgilenmek için sabırsızlanıyoruz

Diğer Makaleler